Aktualności

Blog Pogotowia Komputerowego

02 Sty

Wirus zaszyfrował mi pliki

Dział: Serwis
Oceń ten artykuł
(1 głos)

cryptolocker wikipediaCoraz więcej osób trafia do nas z problemem zaszyfrowanych plików. Nie mogą otworzyć dokumentów tekstowych, plików PDF, czy też zdjęć. W 99% procentach przypadków jest to odmiana wirusa "Cryptolocker".

Jak działa ten wirus?

Jest to przykład tzw. ransomware (ang. ransom – okup) – polega na wniknięciu do wnętrza atakowanego komputera i zaszyfrowaniu istniejących na nim danych. Potem program umieszcza w komputerze notatkę, w której pisze, co musi zrobić właściciel lików, aby je odzyskać. Zwykle jest to żądanie "okupu" - przelania pieniędzy na konto w banku elektronicznym i obiecuje, że w zamian wyśle klucz oraz instrukcje jak odszyfrować dane.

Skąd mam tego wirusa?

Najwięcej osób przyznaje się do otworzenia załącznika, którego otrzymali mailem. Wydaje się to oczywiste, żeby nie otwierać "dziwnych" wiadomości, a jednak to robimy. Czemu? Dzieje się tak ponieważ, te wiadomości podszywają się pod znane firmy, a treści wiadomości przeczytamy:

  • że w załączniku jest faktura za telefon/internet lub inne popularne usługi
  • że wzywa się nas do zapłaty/nasyła na nas komornika itp.
  • że nie było nas w domu podczas wizyty listonosza i załącznik to awizo na przesyłkę pocztową
  • że kurier próbuje się skontaktować
  • że zablokowano nam konto lub ktoś próbował się włamać na nasze konto w banku, portalu aukcyjnym itd.

Zamieszczamy jeden z dziesiątek maili jakie otrzymaliśmy, a pod jakimi może kryć się cryptolocker - faktura od firmy UPC:

falszywe upc

Jak się bronić?

Przede wszystkim regularna kopia zapasowa (backup). Jak głosi powiedzenie branżowe: ludzie dzielą się na tych, którzy robią backup i na tych, którzy będą robili. Gorąco zachęcamy do przynależności do pierwszej grupy.
Nic też nie zastąpi zdrowego rozsądku, spokoju i opanowania. Wiadomość od komornika, czy też mówiąca o włamaniu na konto w banku, może nas zdenerwować, ale warto zachować zimną krew.

Rzeczy, które powinny zapalić na lampkę ostrzegawczą w naszej głowie, gdy otrzymujemy taką wiadomość:

Jak odzyskać pliki:
Na łamach znanego forum bleepingcomputer jest aplikacja Locker Unlocker, która umożliwia odszyfrowanie danych, które padły ofiarą zaszyfrowania. Wiarygodność opublikowanych kluczy została już potwierdzona, faktycznie umożliwiają one odzyskanie dostępu do plików bez ponoszenia jakiejkolwiek opłaty.
Warto także sprawdzić jak poradzi sobie z tym problemem rozwiązanie firmy Kaspersky.

Aktualności

Zasięg działania:

Dąbrówka, Klembów, Kobyłka, Marki, Poświętne, Radzymin, Tłuszcz ,Wołomin, Ząbki, Zielonka, Jabłonna, Legionowo, Otwock, Białołęka, Praga Południe, Praga Północ, Targówek, Rembertów, Wawer, Wesoła

A1 Komputery

Firma powstała w 2008 roku. Świadczymy usługi informatyczne dla firm oraz osób prywatnych. Tworzymy strony oraz sklepy internetowe. Sklep i serwis stacjonarny mieści się w Wołominie.

Kontakt

Addres : Kościelna 5/7 II piętro, 05-200 Wołomin

Tel. kom. : 787 999 504

Email : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.